polietilenglikol, letsitin, indigokarmin (E 132), xinolin sarig'i (E 104),
Levotsetirizin – bu tsetirizinning faol barqaror R-enantiomeri bo'lib, periferik H1-gistamin retseptorlarining raqobatbardosh antagonistlari guruhiga kiradi. Levotsetirizinning H1-gistamin retseptorlariga moyilligi tsetirizinga qaraganda 2 baravar yuqori. Allergik reaksiyaning gistaminga bog'liq rivojlanish bosqichiga ta'sir qiladi, eozinofillar migratsiyasini, tomirlar o'tkazuvchanligini kamaytiradi, yallig'lanish mediatorlari ajralishini cheklaydi. Allergik reaksiyalar rivojlanishining oldini oladi va kechishini yengillashtiradi, antiekssudativ, qichishishga qarshi va yallig'lanishga qarshi ta'sir ko'rsatadi, deyarli antixolinergik va antiserotoninergik ta'sir ko'rsatmaydi.
Farmakokinetikasi.
Levotsetirizinning farmakokinetik ko'rsatkichlari chiziqli bog'liqlikka ega, doza va vaqtga bog'liq emas hamda turli bemorlarda past o'zgaruvchanlikka ega. Yagona enantiomer yuborilgandagi farmakokinetik profil tsetirizin qo'llanilgandagi bilan bir xil. Absorbsiya yoki chiqarilish jarayonida xiral inversiya kuzatilmaydi.
Absorbsiya
Levotsetirizin og'iz orqali qabul qilinganidan keyin tez va intensiv so'riladi. Preparatning so'rilish darajasi dozaga bog'liq emas va ovqatlanish bilan o'zgarmaydi, ammo preparatning maksimal konsentratsiyasi (Сmах) kamayadi va kechroq cho'qqisiga chiqadi. Bioavailability (biokiraolishligi) 100 % ni tashkil qiladi.
Bemorlarning 50 foizida levotsetirizinning ta'siri bir martalik dozani qabul qilgandan 12 daqiqa o'tgach, 95 foizida esa 0,5-1 soatdan keyin rivojlanadi. Qon zardobidagi maksimal konsentratsiya (Сmах) bir martalik terapevtik dozani qabul qilgandan 50 daqiqa o'tgach kuzatiladi. Qondagi muvozanatli konsentratsiyaga preparatni ikki kun qabul qilgandan keyin erishiladi. Сmах 5 mg dozada bir marta qo'llanganda 270 ng/ml ni, takroriy qo'llanganda esa 308 ng/ml ni tashkil etadi.
Taqsimlanishi.
Preparatning inson to'qimalarida taqsimlanishi, shuningdek, levotsetirizinning gematoensefalik to'siq orqali o'tishi haqida ma'lumotlar mavjud emas. Tadqiqotlarda eng yuqori konsentratsiya jigar va buyraklarda, eng pasti esa markaziy nerv tizimi to'qimalarida qayd etilgan. Levotsetirizinning taqsimlanishi cheklangan, chunki taqsimlanish hajmi 0,4 l/kg ni tashkil qiladi. Plazma oqsillari bilan bog'lanishi – 90 %.
Biotransformatsiya.
Inson organizmida metabolizm darajasi levotsetirizin dozasining 14 % dan kamrog'ini tashkil qiladi, shuning uchun genetik polimorfizm yoki fermentativ ingibitorlarni birga qabul qilish natijasidagi farqlar ahamiyatsiz bo'lishi kutiladi. Metabolizm jarayoni aromatik oksidlanish, N- va O- dealkillanish va taurin bilan kon'yugatsiyani o'z ichiga oladi. Dealkillanish birinchi navbatda CYP 3A4 sitoxromi ishtirokida sodir bo'ladi, aromatik oksidlanishda esa ko'plab va (yoki) aniqlanmagan CYP izoformalari ishtirok etadi. Levotsetirizin 5 mg dozadan keyingi maksimal konsentratsiyalardan sezilarli darajada yuqori konsentratsiyalarda 1A2, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1, 3A4 sitoxrom izofermentlari faolligiga ta'sir ko'rsatmadi. Metabolizmning past darajasini va metabolizmni tormozlash qobiliyati yo'qligini hisobga olgan holda, levotsetirizinning boshqa moddalar bilan o'zaro ta'siri ehtimoli past.
Chiqarilishi.
Preparatning ekskretsiyasi asosan koptokchalar filtratsiyasi va faol kanalchalar sekretsiyasi hisobiga sodir bo'ladi. Kattalarda levotsetirizinning qon plazmasidan yarim chiqarilish davri (Т1/2) 7,9 ± 1,9 soatni tashkil qiladi. Kichik bolalarda yarim chiqarilish davri qisqaroq. Kattalardagi o'rtacha umumiy klirens – 0,63 ml/daq/kg. Levotsetirizin va uning metabolitlari organizmdan asosan siydik bilan chiqariladi (qo'llanilgan dozaning o'rtacha 85,4 % qismi). Ahlat bilan levotsetirizin dozasining atigi 12,9 % qismi chiqariladi.
Maxsus populyatsiyalar
Buyrak funksiyasining buzilishi
Levotsetirizinning klirensi kreatinin klirensi bilan korrelyatsiya qiladi. Shuning uchun buyrak funksiyasi o'rtacha va og'ir darajada buzilgan bemorlarda levotsetirizin qabullari orasidagi intervallarni kreatinin klirensini hisobga olgan holda tanlash tavsiya etiladi. Buyrak kasalligining terminal bosqichidagi anuriya holatida bemorlarning umumiy klirensi sog'lom shaxslarga nisbatan taxminan 80 % ga kamayadi. Standart 4 soatlik gemodializ muolajasi davomida chiqariladigan levotsetirizin miqdori 10 % dan kamni tashkil etadi.
Klinik xususiyatlari. Ko‘rsatmalar.
Allergik rinitni (shu jumladan butun yil davomidagi allergik rinitni) va eshakemni (kropivnitsa) simptomatik davolash.
Qarshi ko‘rsatmalar.
Levotsetirizinga, tsetirizinga, gidroksizinga, piperazinning har qanday boshqa hosilalariga yoki preparatning har qanday boshqa yordamchi moddasiga yuqori sezuvchanlik.
Surunkali buyrak yetishmovchiligining og‘ir shakli (kreatinin klirensi < 10 ml/daq).
Boshqa dori vositalari bilan o‘zaro ta’siri va boshqalar o‘zaro ta’sir turlari
Levotsetirizin bilan o‘zaro ta’sir bo‘yicha tadqiqotlar (shu jumladan CYP3A4 induktorlari bilan tadqiqotlar) o‘tkazilmagan. Tsetirizin (ratsemat birikmasi) bilan o‘tkazilgan tadqiqotlar shuni ko‘rsatdiki, antipirin, azitromitsin, tsmetidin, diazepam, eritromitsin, glipizid, ketokonazol yoki psevdoefedrin bilan bir vaqtda qo‘llash klinik jihatdan ahamiyatli nojo‘ya o‘zaro ta’sirlarni keltirib chiqarmaydi. Teofillin (sutkasiga 400 mg) bilan birga qo‘llanilganda levotsetirizinning umumiy klirensi biroz (16 % ga) pasayishi kuzatilgan (teofillinning taqsimlanishi o‘zgarmagan). Ritonavir (kuniga 2 marta 600 mg) va tsetirizinni (kuniga 10 mg) ko‘p marta qo‘llash tadqiqotida tsetirizinning ekspozitsiya darajasi taxminan 40 % ga oshgan, ritonavirning taqsimlanishi esa tsetirizin bilan parallel qo‘llanilganda biroz (-11 %) o‘zgargan.
Ovqat iste’mol qilish preparatning so‘rilish darajasiga ta’sir qilmaydi, ammo uning absorbsiya tezligini pasaytiradi.
Tsetirizin yoki levotsetirizinni alkogol yoki markaziy nerv tizimining boshqa depressantlari bilan bir vaqtda qo‘llash moyilligi bor bemorlarda diqqatni jamlash va ish qobiliyatining qo‘shimcha ravishda pasayishiga olib kelishi mumkin.
Qo‘llash xususiyatlari.
Surunkali buyrak yetishmovchiligi bo'lgan bemorlarda (dozalash rejimiga tuzatish kiritish zarur) va keksaygan bemorlarda (koptokchalar filtratsiyasi pasayishi mumkin) ehtiyotkorlik bilan qo'llansin. Preparatni alkogol bilan bir vaqtda qabul qilganda ehtiyotkorlikka rioya qilish lozim ("Boshqa dori vositalari bilan o'zaro ta'siri" bo'limiga qarang).
Bemorlarda siydik tutilishiga moyillik yaratuvchi omillar (masalan, orqa miya jarohatlari, prostata bezi giperplaziyasi) mavjud bo'lganda preparatni tayinlashda, levotsetirizin siydik tutilishi xavfini oshirishini hisobga olish kerak.
Terapevtik dozalarda qo'llanilganda sedativ vositalarning ta'sirini kuchaytirishi haqida ma'lumotlar yo'q. Ammo preparatni qabul qilish vaqtida sedativ vositalarni qo'llashdan tiyilish lozim.
Antigistamin preparatlari teri allergik sinamalariga bo'lgan javobni bosishi mumkinligi sababli, ularni o'tkazishdan oldin yuvilish davri (3 kun) talab etiladi.
Levotsetirizinni qo'llash to'xtatilganda, hatto davolashdan oldin bu simptomlar bo'lmagan bo'lsa ham, qichishish paydo bo'lishi mumkin. Qichishish o'z-o'zidan o'tib ketishi mumkin. Ba'zi hollarda qichishish intensiv bo'lishi mumkin, bu esa davolashni qayta tiklashga sabab bo'lishi mumkin. Levotsetirizinni qayta qo'llashdan keyin qichishish, odatda, o'tib ketadi.
Yordamchi moddalar.
Preparat tarkibida "quyosh botişi" sarig'i FCF (E 110) bo'yog'i mavjud bo'lib, u allergik reaksiyalarni keltirib chiqarishi mumkin.
Homiladorlik yoki emizish davrida qo'llanilishi.
Homiladorlik
Levotsetirizin homiladorlik davrida qo'llash uchun qarshi ko'rsatmalarga ega.
Emizish
Tsetirizin ona sutiga o'tadi, shuning uchun preparatni qo'llash zarurati bo'lganda emizishni to'xtatish kerak.
Fertillik
Levotsetirizinning fertillikka ta'siri bo'yicha klinik ma'lumotlar (shu jumladan hayvonlardagi tadqiqotlar) mavjud emas.
Avtotransportni boshqarish yoki boshqa mexanizmlar bilan ishlashda reaksiya tezligiga ta'sir qilish qobiliyati.
Preparat bilan davolanish vaqtida avtotransportni boshqarish yoki boshqa potentsial xavfli mexanizmlar bilan ishlashdan tiyilish lozim.
Qo‘llash usuli va dozalari.
Preparat kattalar va 6 yoshdan oshgan bolalarga sutkalik 5 mg dozada (1 tabletka) kuniga 1 marta, ovqatlanishdan qat'i nazar, ichga buyuriladi. Tabletkani butunligicha, oz miqdordagi suv bilan ichish lozim.
Buyrak funksiyasi normal bo'lgan keksaygan bemorlar: preparat dozasiga tuzatish kiritish talab etilmaydi.
Buyrak funksiyasi buzilgan bemorlarda dozani hisoblash kreatinin klirensini hisobga olgan holda jadvalga muvofiq amalga oshirilishi kerak.
Ushbu dozalash jadvalidan foydalanish uchun bemorning kreatinin klirensini (КLkr) ml/daq da baholash kerak. КLkr (ml/daq) qon zardobidagi kreatinin miqdoridan (mg/dl) kelib chiqib, tegishli formula yordamida aniqlanadi.
Buyrak funksiyasi buzilgan bemorlar uchun preparat dozasiga tuzatish kiritish:
Buyrak funksiyasi Kreatinin klirensi, ml/daq Sutkalik doza Qabul qilishlar soni
Normal buyrak funksiyasi ≥ 80 5 mg (1 ta tabl.) kuniga 1 marta
Yengil darajadagi buzilish 50-79 5 mg (1 ta tabl.) kuniga 1 marta
O'rtacha darajadagi buzilish 30-49 5 mg (1 ta tabl.) 2 kunda 1 marta
Og'ir darajadagi buzilish < 30 5 mg (1 ta tabl.) 3 kunda 1 marta
Buyrak kasalligining terminal bosqichi. Dializdagi bemorlar < 10 Qo'llash mumkin emas Qo'llash mumkin emas
Buyrak funksiyasi buzilgan bolalarda preparat dozasi bemorning buyrak klirensi va tana vaznini hisobga olgan holda individual ravishda tuzatiladi.
Buyrak funksiyasi buzilgan bolalarda qo'llash bo'yicha maxsus ma'lumotlar mavjud emas.
Jigar funksiyasi buzilgan bemorlar.
Faqat jigar yetishmovchiligi bo'lgan bemorlarda dozalash rejimiga tuzatish kiritish talab etilmaydi. Jigar va buyrak yetishmovchiligi birga kechayotgan bemorlarda dozalash rejimi yuqoridagi jadvalga muvofiq sozlanishi kerak.
Qo'llash davomiyligi.
Vaqti-vaqti bilan kuzatiladigan allergik rinit bilan og'rigan bemorlarni (simptomlar haftasiga 4 kundan kam yoki yiliga 4 haftadan kam davom etganda) kasallikning kechishi va anamneziga muvofiq davolash kerak: simptomlar yo'qolganda davolashni to'xtatish va simptomlar qayta paydo bo'lganda tiklash mumkin. Doimiy allergik rinitda (simptomlar haftasiga 4 kundan ortiq va yiliga 4 haftadan ortiq davom etganda) allergenlar bilan aloqa qilish davrida bemorga doimiy terapiya taklif qilinishi mumkin. Levotsetirizinni kamida 6 oylik davolash davrida qo'llash bo'yicha klinik tajriba mavjud. Surunkali kasalliklarda (surunkali allergik rinit, surunkali eshakem) davolash davomiyligi 1 yilgacha bo'lishi mumkin.
Bolalar.
Preparat 6 yoshdan oshgan bolalarda qo'llaniladi.
Qarshi ko‘rsatmalar mavjud. Qo‘llashdan oldin yo‘riqnoma bilan tanishing yoki mutaxassis bilan maslahatlashing.

sunset yellow FCF (E 110)
Levocetirizine is the active, stable R-enantiomer of cetirizine, belonging to the group of competitive peripheral H1-histamine receptor antagonists. The affinity of levocetirizine for H1-histamine receptors is twice as high as that of cetirizine. It affects the histamine-dependent stage of the allergic reaction, reduces eosinophil migration, vascular permeability, and limits the release of inflammatory mediators. It prevents the development and alleviates the course of allergic reactions, providing anti-exudative, antipruritic, and anti-inflammatory effects, with almost no anticholinergic or antiserotonergic action.
Pharmacokinetics.
The pharmacokinetic parameters of levocetirizine exhibit a linear dependence, are dose- and time-independent, and show low variability among different patients. The pharmacokinetic profile upon administration of the single enantiomer is identical to that observed with cetirizine. No chiral inversion occurs during absorption or elimination.
Absorption
Levocetirizine is rapidly and extensively absorbed after oral administration. The extent of absorption is dose-independent and unaffected by food intake, although the maximum concentration (Cmax) decreases and is reached later. Bioavailability is 100%.
In 50% of patients, the effect of levocetirizine develops 12 minutes after a single dose, and in 95% – within 0.5-1 hour. Maximum serum concentration (Cmax) is achieved 50 minutes after a single oral therapeutic dose. Steady-state concentration is reached after two days of administration. Cmax is 270 ng/ml after a single 5 mg dose and 308 ng/ml after repeated administration, respectively.
Distribution.
There is no information on the distribution of the drug in human tissues or the penetration of levocetirizine through the blood-brain barrier. In studies, the highest concentrations were recorded in the liver and kidneys, while the lowest were in central nervous system tissues. Distribution is limited, with a volume of distribution of 0.4 l/kg. Plasma protein binding is 90%.
Biotransformation.
In humans, the extent of metabolism is less than 14% of the dose; therefore, differences due to genetic polymorphism or concomitant use of enzyme inhibitors are expected to be negligible. Metabolic processes include aromatic oxidation, N- and O-dealkylation, and taurine conjugation. Dealkylation is primarily mediated by cytochrome CYP 3A4, while multiple and/or unidentified CYP isoforms participate in aromatic oxidation. Levocetirizine did not affect the activity of CYP isoenzymes 1A2, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1, or 3A4 at concentrations significantly exceeding those reached after a 5 mg oral dose. Given the low metabolism and lack of metabolic inhibition, interactions with other substances are unlikely.
Elimination.
Excretion occurs primarily via glomerular filtration and active tubular secretion. The plasma half-life (T1/2) in adults is 7.9 ± 1.9 hours. The half-life is shorter in young children. The mean apparent total clearance in adults is 0.63 ml/min/kg. Excretion occurs mainly via urine (averaging 85.4% of the dose), with only 12.9% excreted in feces.
Special Populations
Renal Impairment
The apparent clearance of levocetirizine correlates with creatinine clearance. Therefore, in patients with moderate to severe renal impairment, dosing intervals should be adjusted based on creatinine clearance. In anuric patients with end-stage renal disease, total clearance is reduced by approximately 80% compared to healthy individuals. Levocetirizine removed during a standard 4-hour hemodialysis procedure was < 10%.
Clinical properties. Indications.
Symptomatic treatment of allergic rhinitis (including perennial allergic rhinitis) and urticaria.
Contraindications.
Hypersensitivity to levocetirizine, cetirizine, hydroxyzine, any other piperazine derivatives, or any other excipient of the drug.
Severe chronic renal failure (creatinine clearance < 10 ml/min).
Interaction with other medications and others types of interactions.
Interaction studies with levocetirizine (including studies with CYP3A4 inducers) have not been performed. Studies with cetirizine (the racemate compound) have shown that concomitant use with antipyrine, azithromycin, cimetidine, diazepam, erythromycin, glipizide, ketoconazole, or pseudoephedrine does not result in clinically significant adverse interactions. A small decrease in levocetirizine clearance (16%) was observed with concomitant administration of theophylline (400 mg/day), while the disposition of theophylline was not altered. In a multiple-dose study of ritonavir (600 mg twice daily) and cetirizine (10 mg daily), the extent of exposure to cetirizine was increased by about 40% while the disposition of ritonavir was slightly altered (-11%) by concomitant cetirizine administration.
Food intake does not affect the extent of absorption of the drug, but it decreases the rate of its absorption.
In sensitive patients, the simultaneous administration of cetirizine or levocetirizine and alcohol or other central nervous system depressants may cause additional reduction in alertness and impairment of performance.
Features of application.
Use with caution in patients with chronic renal failure (dosage adjustment is required) and in elderly patients (glomerular filtration may be decreased). The drug should be used with caution when taken concurrently with alcohol (see section "Interaction with other medicinal products and other forms of interaction").
When prescribing the drug to patients with factors predisposing to urinary retention (e.g., spinal cord injury, prostatic hyperplasia), it should be taken into account that levocetirizine increases the risk of urinary retention.
There is no evidence of potentiation of the effect of sedatives when used at therapeutic doses. However, the use of sedatives should be avoided during treatment with the drug.
As antihistamines may suppress the response to allergic skin tests, a washout period (of 3 days) is required before performing them.
Pruritus (itching) may occur after discontinuation of levocetirizine, even if these symptoms were not present before treatment. Pruritus may resolve spontaneously. In some cases, pruritus may be intense, which may lead to the resumption of treatment. After restarting levocetirizine, the pruritus usually disappears.
Excipients.
The drug contains the dye Sunset Yellow FCF (E 110), which may cause allergic reactions.
Use during pregnancy or lactation.
Pregnancy
Levocetirizine is contraindicated for use during pregnancy.
Breastfeeding
Cetirizine is excreted in breast milk; therefore, if the use of the drug is necessary, breastfeeding should be discontinued.
Fertility
There are no clinical data (including animal studies) regarding the effect of levocetirizine on fertility.
Ability to affect the reaction speed when driving vehicles or operating other mechanisms.
Driving vehicles or operating other potentially dangerous mechanisms should be avoided during treatment with the drug.
Method of application and doses.
The drug is prescribed to adults and children over 6 years of age orally at a daily dose of 5 mg (1 tablet) once a day, regardless of food intake. The tablet must be swallowed whole with a small amount of water.
Elderly patients with normal renal function: no dose adjustment is required.
For patients with impaired renal function, the dose calculation must be carried out taking into account the creatinine clearance in accordance with the table.
To use this dosing table, the patient's creatinine clearance (CLcr) in ml/min must be estimated. CLcr (ml/min) should be estimated from serum creatinine (mg/dl) using the appropriate formula.
Dose adjustment for patients with impaired renal function:
Renal function Creatinine clearance, ml/min Daily dose Frequency of administration
Normal renal function ≥ 80 5 mg (1 tab.) once daily
Mild impairment 50-79 5 mg (1 tab.) once daily
Moderate impairment 30-49 5 mg (1 tab.) once every 2 days
Severe impairment < 30 5 mg (1 tab.) once every 3 days
End-stage renal disease. Patients on dialysis < 10 Contraindicated Contraindicated
In children with impaired renal function, the dose must be adjusted individually taking into account the patient's renal clearance and body weight.
There are no specific data on use in children with impaired renal function.
Patients with hepatic impairment.
No dose adjustment is required in patients with solely hepatic impairment. In patients with both hepatic and renal impairment, the dose should be adjusted according to the table above.
Duration of use.
Patients with intermittent allergic rhinitis (symptoms lasting less than 4 days a week or less than 4 weeks a year) should be treated according to the course of the disease and history: treatment can be stopped when symptoms disappear and restarted when they reappear. In case of persistent allergic rhinitis (symptoms lasting more than 4 days a week or more than 4 weeks a year), continuous therapy can be offered during the period of contact with allergens. There is clinical experience with the use of levocetirizine for at least a 6-month treatment period. For chronic diseases (chronic allergic rhinitis, chronic urticaria), the duration of treatment is up to 1 year.